Normál kép: 1898_Oldal_180_a.jpg   Méret: 770x523 Színmélység: 24bit Felbontás: 200dpi
Nagy kép: 1898_Oldal_180_a_nagykep.jpg   Méret: 1927x1309 Színmélység: 24bit Felbontás: 200dpi
Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!

Képaláírás: A budapesti igazságügyi palota.
A központi csarnok a Justicia-szoborral.

Ismertető szöveg: A jelenlegi múzeumi épület Hauszmann Alajos tervei alapján 1893-96-ban épült fel Királyi Kúriának Havel Lipót cseh származású építőmester kivitelezésében. 1949-ig a legfelsőbb törvénykezés palotájaként szolgált, tehát ez volt az egykori Igazságügyi Palota.
Az épület stílusa az Ybl Miklós utáni eklektika jegyeit mutatja, még részben neoreneszánsz, erőteljes barokk formákkal, amelyek a belső tér látványosan mozgalmas architektúrájában válnak dominánssá. A főhomlokzat gazdagon tagolt, középrizalitjából timpanonnal lezárt hatoszlopos portikusz lép elő. Az attika tetejét megkoronázó hármas fogaton az Igazság istennőjének szobra áll, jobbjában fáklyával, baljában pálmaággal, e szobor Senyei Károly munkája. Kétoldalt a Törvényt adó és a Törvényt látó ülő szobra Fadrusz János alkotása. A timpanon szoborcsoportja Zala György műve, amely három részből áll: középen az ötalakos Bírósági tárgyalás látható, a sarkokban pedig a Törvényhozás és a Törvénytanítás fekvő férfiallegóriái. A homlokzat többi szobrát Róna József és Donáth Gyula készítette.
A főkapun és az előtéren át egy ünnepélyes hangulatú, hatalmas előcsarnokba jutunk, amelyből kétoldalt lépcsők vezetnek az emeletre. A mennyezet allegorikus freskója Justitia diadalát ábrázolja, mely Lotz Károly alkotása. Lotz e művének készítésekor Andrea Pozzonak a római St. Ignazio-templomban levő látszat-architektúrás képét vette alapul.
Az épület egyik oldalszárnyában található a Politikatörténeti Intézet. (Forrás: Wikipédia)



Az épület számos szoborművei közül külön meg kell emlékeznünk a Justiciáról, melyet mai számunk képben is bemutat. A nagy lépcsőházi csarnokban, a bejárással szemben levő Justicia ülő szobrát Stróbl Alajos tanár mintája után fehér karrarai márványból faragták. Strobl költői felfogásból indult ki; egy fiatal, szép ülő női alakot mintázott egyszerű, keresetlen mozgással, melynek ruházata széles kezeléssel simúl testéhez. A szobor, mint már mondottuk, fehér márvány; a Curulis Stella, melyben ül, sárga csiszolt márványanyagból készült és Triscornia Paolo et Ferd. hires karrarai műtermében faragták ki. A szobor magassága 3 méter, sulya 12000 kgr. Az egészet egy darab kőből faragták. A talapzat oromzatán ülő két kisebb alak Senyei Károly mintái után készült. (Forrás: Vasárnapi Ujság, 1898. május 22.)



1950-ben, a Rákosi korszakban Justitiát megfosztották trónjától, kardjától és koronájától, ill. a címerpajzs mintáját is levésték. Méltatlan körülmények között száműzték helyéről. Ebben a formájában szerepelt egy kiállításon is (1952). Később a Károlyi Palota kertjébe került., majd átszállították a Pest megyei Bíróság épülete elé Jelenlegi helyére, a Legfelsőbb Bíróság előterébe általam nem ismert időpontban került, de 2010-ben dokumentáltan már itt volt. Időközben visszakapta kardját és koronáját is, a címer (valószínűleg némileg 'stilizált' helyreállítás után a helyén látható). Trónusa megsemmisült, így azt most egy egyszerű kőlap helyettesíti. (Forrás: kozterkep.hu)


   Felvétel a kedvencek közé vagy megosztás másokkal/Bookmark or share this page