Ismertető szöveg: Tihany község Veszprém megyében, a Balatonfüredi kistérségben.
Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, látványos táj és természeti adottságokban bővelkedő község a Balatonba nyúló Tihanyi-félszigeten. Híres, még ma is meglévő nevezetessége a helynek a tihanyi visszhang vagy echo, amely a tihanyi apátság és a Visszhang-domb között keletkezett akkor, amikor még épületek a hang szabad oda-vissza terjedését nem gátolták. Tiszta, csendes időben még most is megfigyelhető, elsősorban télen.
Tihany nevének eredete valószínűleg a szláv csend ("tiho") szóban keresendő.
(Forrás: Wikipédia)
A tihanyi apátság egy bencés apátság, amelyet Tihanyban, a Tihanyi-félsziget hegyláncának kelet felé meredeken leszakadó szélén alapított I. András király 1055-ben Szent Ányos és Szűz Mária tiszteletére. A monostor alapító oklevele a legrégebbi, eredeti formájában fennmaradt magyar nyelvű oklevél. Az apátság mai, barokk stílusú temploma a domb tetején nemcsak a környék, hanem Magyarország egyik emblematikus jelképe is.
(Forrás: Wikipédia)
A tihanyi templom főkapujának párkányán elhelyezett szobrok a várpalotai Walch János Mihály nevéhez köthetők (a veszprémi Szentháromság-szoborcsoport szobrásza).
(Forrás: szoborlap.hu)
|